Metalinių garažo vartų gamyba

Metaliniai garažo vartai

Paskutiniu laiku nepasigaminau jokio reikšmingesnio daikto, todėl, atėjus laikui keisti garažo vartus, net nesuabejojau, kad juos pagaminsiu ir pakeisiu savo jėgomis. Šiame įraše detaliai aprašysiu kaip gaminami ir keičiami garažo vartai, pradedant angos matavimu ir baigiant apdailos darbais.

Visą garažo vartų keitimo procesą galima suskaidyti į 10 etapų:

 1. Vartų angos matavimas
 2. Projektavimas
 3. Pasiruošimas, medžiagų ir įrankių įsigijimas
 4. Vartų rėmo gamyba
 5. Vartų varčių gamyba
 6. Vyrių tvirtinimas
 7. Vartų gruntavimas
 8. Spynos montavimas
 9. Vartų montavimas
 10. Apdaila ir kiti smulkūs pabaigos darbai

Žemiau pateikiami kiekvieno etapo aprašymai.

Vartų angos matavimas

Pirmasis vartų keitimo etapas – angos matavimas. Matavimo tikslas – ne tik išmatuoti angos matmenis, bet ir įvertinti angos formos nukrypimus nuo stačiakampio formos bei kitus dalykus, kurie būtų naudingi projektuojant vartus.

Taip atrodė seni garažo vartai prieš pradedant darbus.

Seni mediniai garažo vartai

Vartų anga yra praktiškai tikslaus stačiakampio formos: visi keturi kampai yra vienoje vertikalioje plokštumoje, sąrama sumontuota horizontalioje padėtyje, kairės pusės kraštas vertikalus, tik dešinės pusės kraštas išlinkęs apie 2 cm., t. y. angos plotis viršuje apie 2 cm didesnis nei apačioje.

Anga neturėjo pamato. Dėl kažkokių priežasčių jis buvo baigtas betonuoti apie 30 cm žemiau žemės paviršiaus. Kadangi metaliniams vartams tvirtas pamatas yra reikalingas, buvo numatytą jį išbetonuoti iki žemės paviršiaus. Angos vertikalus atstumas buvo matuojamas nuo angos viršaus iki planuojamo įrengti pamato paviršiaus. Šis atstumas yra 2,12 m. Siauriausia angos vieta horizontalia kryptimi – 2,94 m.

Projektavimas

Antras vartų keitimo etapas – projektavimas. Projektavimo tikslas – paruošti vartų brėžinį, sugalvoti vartų rėmo, vyrių, skląsčių ir spynos tvirtinimo būdus, bei apgalvoti kitus smulkesnius dalykus.

Tam, kad būtų maksimaliai išnaudotas garažo plotas, vartus buvo nuspręsta montuoti kiek galima arčiau angos krašto, t.y. kad vartų varčios būtų vienoje plokštumoje su siena. Dėl to, vartų rėmo gamybai buvo galima parinkti ne stačiakampį vamzdį, bet kampuotį. Iš kampuočio pagamintas rėmas yra tvirtesnis, nes glaudžiasi prie angos kampų. Be to, tokiam rėmui nereikia apvadų, nes tarpo tarp angos krašto ir rėmo nesimato. Buvo parinktas 60 mm pločio kampuotis. Toks plotis pakankamas varčios skardos 20 mm užleidimui ant rėmo, 35 mm diametro vyrių tvirtinimui ir tarpo tarp angos krašto ir rėmo pilnam uždengimui. Be to, 60 mm pločio ir parinkto 6 mm plieno storio kampuotis yra pakankamai tvirtas, kad išlaikytų varčias, kurių planuojamas svoris šiek tiek viršijo 200 kg.

Slenksčio gamybai buvo parinktas stačiakampis vamzdis, kurio plotis toks pats kaip ir rėmo kampuočio – 60 mm. Mažiausias galimas tokio pločio vamzdžio aukštis, kurį pavyko rasti parduotuvėse, buvo 30 mm, o maksimalus plieno storis – 3 mm.

Varčios rėmo gamybai buvo parinktas 50 mm pločio stačiakampis vamzdis dėl dviejų priežasčių. Pirma, mano turimų skląsčių pagrindo storis buvo 10 mm. Privirinus tokius skląsčius prie 60 mm pločio vamzdžio, skląsčio strypas nusileistų tiksliai šalia vartų rėmo. Dėl to, vartų rėme nereiktų gręžti skylės. Antra, iš vidinės pusės prisukus planuojamą apie 10 mm storio apdailos OSB plokštę, varčios storis būtų toks pat, kaip ir vartų rėmo plotis. Varčios rėmo vamzdžio aukštis buvo parinktas 25 mm. Tai buvo mažiausias parduotuvėse rastas aukštis, kai pakankamai tvirto vamzdžio plieno storis 2 mm.

Tam, kad kai vartai yra uždaryti nebūtų tarpelio tarp varčių, kairės varčios rėmo dešinės dalies vamzdžio aukštis buvo parinktas ne 25 mm, bet 50 mm. Tokio aukščio pakanka tiek privirinti kairės varčios lakštą, jį užleidus apie 20 mm, tiek užleisti dešinės varčios lakštą tiek, kad uždarius varčią jos lakštas apie 20 mm dengtų vamzdį.

Kairės varčios rėme buvo numatyta įdėti du tarpinius vamzdžius 465 mm atstumu vienas nuo kito. Deja, kaip pasimatė privirinus plieno lakštą, toks atstumas per mažas, nes lakštas liko šiek tiek banguotas. Dešinės varčios rėme buvo numatyta dėti tris tarpinius vamzdžius. Pirmąjį vamzdį buvo numatyta įdėti šiek tiek didesniu nei spynos plotis, 220 mm atstumu nuo krašto, nes ant jo bus tvirtinama skersinė plokštelė, prie kurios bus papildomai tvirtinama spyna.

Vartai yra tuo tvirtesnis, kuo atstumas tarp vartų rėmo ir varčios rėmo bei abiejų varčių rėmų yra mažesnis. Buvo pasirinktas 7 mm atstumas. Šio atstumo turėjo užtekti gamybos ir montavimo metu atsiradusiems nukrypimams kompensuoti.

Žemiau pateikiamas brėžinys, pagal kurį buvo gaminamas vartų rėmas ir varčios.

Metalinių garažo vartų rėmo ir varčių brėžinys

Kaip matyti brėžinyje, dešinės varčios plotis buvo parinktas mažesnis už kairįjį. Taip buvo padaryta dėl dviejų priežasčių. Pirma, parduodamų lakštų plotis buvo 1515 mm ir darant abejas varčias vienodo pločio būtų reikėjo karpyti abiejų varčių lakštus. Antra, siauresnė varčia kartu yra ir lengvesnė, o tai palengvina gerokai dažniau varstomos dešinės varčios atidarymą ir uždarymą.

Garažo statybos metu buvo numatytas vartų tvirtinimas, nes angoje yra įmūryti devyni plieniniai strypai po tris kiekvienoje pusėje. Kadangi seni vartai buvo pritvirtinti tik prie dviejų strypų, buvo nuspręsta, kad pirmiausia vartų rėmas bus pritvirtintas prie keturių laisvų strypų, o kai bus išardyti seni vartai – prie likusių dviejų strypų.

Pasiruošimas ir medžiagų įsigijimas

Vartų gamybai, montavimui ir apdailai iš viso reikėjo sunaudoti apie penkiasdešimt skirtingų medžiagų ir įrankių: pradedant nuo plieno gaminių, elektrodų, grunto ir dažų, putplasčio ir OSB plokščių, betono ir tinko bei baigiant tokiomis smulkmenomis kaip savisriegiai, dažymo reikmenys, pjovimo ir šlifavimo diskeliai, durų rankenėlė, grąžteliai ir t.t. Šiame įraše detaliai išvardinsiu tik plieno gaminius ir jų kiekius, kurie buvo reikalingi vartų rėmo ir varčių gamybai:

 • 9 m 60x60x6 kampuočio
 • 3 m 60x30x3 stačiakampio vamzdžio
 • 3 m 50×6 juostos
 • 24 m 50x25x2 stačiakampio vamzdžio
 • 3 m 50x50x2 stačiakampio vamzdžio
 • du 3 mm storio plieniniai lakštai, kurių matmenys atitinkamai 1515×2120 ir 1440×2120
 • keturi 35 mm diametro vyriai su ratukais
 • du varčių skląsčiai
 • trijų krypčių spyna

Šios medžiagos kainavo apie 300€.

Kaip jau buvo minėta ankščiau, anga neturėjo pamato. Kadangi metaliniams vartams tvirtas pagrindas yra būtinas, pamatas buvo išbetonuotas. Taip jis atrodė užbaigus visus darbus.

Garažo vartų angos pamatas

Vartų rėmą ir varčias buvo nuspręsta gaminti garaže. Dėl to, reikėjo įrengti papildomą ventiliaciją, kad būtų geriau ištraukiamos suvirinimo dujos. Be to, reikėjo paruošti plokščią pagrindą, ant kurio iš atskirų plieninių dalių būtų galima tiksliai surinkti ir suvirinti vartų rėmą, varčias ir pritvirtinti vyrius. Pagrindas buvo padarytas iš plytų. Keturios plytos buvo išdėstytos tose vietose, kuriose bus surenkami vartų rėmo kampai. Po vieną plytą buvo padėtos vartų rėmo kraštinių centruose. Plonos faneros pagalba plytų aukštis buvo sureguliuotas taip, kad jų paviršiai būtų vienoje plokštumoje.

Tam, kad prie angoje įmūrytų strypų būtų galima pritvirtinti naujų garažo vartų rėmą neišmontavus senų vartų, senų vartų rėme reikėjo padaryti skyles. Pro šias skyles buvo galima prakišti plienines juostas, skirtas rėmo tvirtinimui prie angos.

Vartų rėmo gamyba

Vartų gamyba prasideda nuo rėmo. Sudėtingiausia rėmo gamybos dalis – kampuočio galų išpjovimas taip, kad rėmo paviršius kampų srityje būtų lygus. Nuotraukoje pavaizduota, kaip atrodė kampuočio galai po išpjovimo.

Paruošti sujungimui kampuočių galai: su kitu kampuočiu (kair.) ir stačiakampiu vamzdžiu (deš.)

Išpjovus kampuočio galus, visos dalys buvo sujungtos, kampamačio pagalba suformuoti statūs kampai ir suvirinta. Sekantis žingsnis – plieninių juostų, su kuriomis rėmas bus tvirtinamas prie angos, privirinimas.

Nušlifavus suvirinimo siūles, vartų rėmas buvo trumpam įstatytas į angą, kad įsitikinti jog darbas pavyko sėkmingai.

Metalinių garažo vartų rėmas
Vartų varčių gamyba

Ilgiausias darbas gaminant vartus – varčių gamyba. Pirmiausia buvo gaminami varčių rėmai. Supjaustyti reikiamo ilgio stačiakampiai vamzdžiai buvo sujungti, kampamačio pagalba suformuoti statūs kampai ir suvirinti. Kaip ir vartų rėmo atveju, varčios rėmai buvo laikinai įstatyti į angą, kad įsitikinti jog darbas pavyko sėkmingai.

Metalinių garažo vartų varčių rėmai

Kol prie rėmo nėra privirinti plieno lakštai – rėmas yra pakankamai lengvas ir jį galima lengvai pasikreipti norima kryptimi. Todėl dar prieš lakšto virinimą buvo pasiruošta spynos montavimui: vamzdyje išpjauta spynos skylė, privirinta plokštelė papildomam spynos tvirtinimui, pragręžtos skylės varžteliams, su kuriais bus pritvirtinta spyna, ir viršutinėje bei apatinėse rėmo dalyse pragręžtos skylės, pro kurias bus prakišti spynos vertikalūs kaiščiai. Taip pat buvo privirinti kairės varčios skląsčiai.

Paruoštas privirinti prie varčios rėmo plieno lakštas

Prieš privirinant lakštus prie rėmo, svarbu tiksliai surinkti atskiras vartų dalis. Ant paruošto pagrindo pirmiausia buvo sudėti lakštai, o ant jų varčių ir vartų rėmai. Visos dalys buvo išlygiuotos taip, kad lakštas uždengtų rėmą iš visų pusių vienodai, tarpas tarp varčių rėmo ir vartų rėmo būtų vienodas bei tarpas tarp atskirų lakštų būtų vienodas. Suvirinti rėmą ir lakštą buvo pradedama nuo varčios vidurio apatinio ir viršutinio kraštų pusės link. Virinimo siūlės darytos kas 20-30 cm. Tose vietose, kur buvo planuojama virinti vyrius, lakštas prie rėmo buvo privirintas ilgesnėmis siūlėmis.

Vyrių tvirtinimas

Prieš privirinant vyrius prie varčių, svarbu tiksliai surinkti atskiras vartų dalis. Ant paruošto pagrindo pirmiausia buvo dedamas rėmas, o ant jo varčios. Kaip ir prieš privirinant lakštus, rėmas ir varčios buvo išlygiuotos taip, kad tarpas tarp varčių rėmo ir vartų rėmo būtų vienodas bei tarpas tarp atskirų lakštų būtų vienodas. Vyriai buvo virinami 30 cm nuo viršutinio ir apatinio lakštų kraštų.

Pirmiausia tiksliai išilgai rėmo kryptimi buvo privirintos tos vyrių dalys, kurios montuojamos ant vartų rėmo. Po to, sujungus abi vyrių dalis, prie kitos vyrio dalies buvo privirinta 60x50x6 dydžio plokštelė, kuri savo ruožtu buvo privirinta prie varčios lakšto. Plokštelės dydis buvo parinktas toks, kad pilnai padengtų kitoje pusėje esantį varčios rėmo vamzdį.

Prie varčios privirintas vyris
Vartų gruntavimas

Kaip ir kiekvieną plieninį gaminį, vartus svarbu apsaugoti nuo korozijos. Apsaugai nuo korozijos vartai iš visų pusių buvo du kartus gruntuoti. Gruntavimas buvo daromas prieš tai šlifavimo popieriumi nutrynus pradėjusias rūdyti vietas ir visus vartus nuvalius vaitspiritu.

Varčia po gruntavimo
Spynos montavimas

Kaip jau buvo minėta ankščiau, dauguma skylių, kurios reikalingos spynos montavimui, buvo išgręžtos gaminant varčias. Šiame etape, įstačius spyną ir pasižymėjus tikslią vietą, varčios lakšte buvo pragręžta rakto skylutė.

Įstačius spyną į vietą, ji buvo papildomai sutvirtinta, t.y. medinių tašelių pagalba spyna buvo įsprausta tarp varčios lakšto ir specialiai sutvirtinimui privirintos plokštelės.

Į varčią įstatyta trijų krypčių spyna

Vertikalūs spynos kaiščiai buvo pagaminti iš plieninio strypo. Vienas strypo galas ant kūjo su plaktuku buvo suplotas. Suplotoje vietoje pragręžta skylutė. Ši skylutė buvo panaudota pritvirtinti strypą prie atitinkamos spynos plokštelės, suveržiant juos varžteliais. Kitas strypo galas buvo prakištas pro varčios rėme išgręžtą skylę.

Vartų montavimas

Vartų montavimas – vienintelis darbas, kurio nepavyko padaryti savo jėgomis. Vienos varčios svoris buvo apie 100 kg, todėl net dirbant dviems žmonėms, reikėjo įdėti nemažai pastangų, kad varčios būtų užkeltos ant rėmo.

Pirmas darbas montuojant vartus – rėmo montavimas į angą. Įstačius rėmą į angą ir su gulsčiuku vertikaliai jį išlyginus, rėmas buvo privirintas prie angoje įmūrytų strypų. Tam, kad po varčių užkėlimo dar būtų galima šiek tiek pakoreguoti rėmo padėti, rėmas buvo privirintas tik prie viršutinių strypų.

Vartų rėmo pritvirtinimas angoje

Po to ant rėmo buvo užkeltos varčios. Prieš keliant varčias ant rėmo, iš vyrių skylių buvo išpūsti nešvarumai ir į jas įpilta tiršto tepalo, kuris apsaugos vyrius nuo korozijos. Tik užkėlus varčias, jos pačios lėtai užsidarydavo. Kadangi rėmo apatinė dalis dar nebuvo pritvirtinta prie angos, tai pakoregavus buvo atrasta padėtis, kai varčios nebejudėdavo, t.y. pačios nebeužsidarinėdavo. Tokioje padėtyje rėmas buvo privirintas ir prie apatinių angos strypų.

Įsitikinus, kad vartai tvirtai įstatyti, lygiai užsidaro, atlaiko papildomą laužimo jėgą (žmogaus pasikabinimas ant varčios) – seni mediniai garažo vartai buvo išmontuoti ir jie nebetrukdė tęsti kitų tvirtinimo ir apdailos darbų.

Rėmas buvo papildomai pritvirtintas prie pamato ir viršutinės angos sąramos. Tai buvo padaryta įkalus armatūros strypus į rėme ir betone pragręžtas skyles. Tada armatūros prie pat rėmo buvo nupjautos ir privirintos. Toks tvirtinimas buvo daromas į pamatą trijose vietose: viduryje ir tose vietose, kuriose riedės automobilio ratai, kai jis važiuos į/iš garažo. Viršutinėje sąramoje tvirtinimas buvo daromas dviejose vietose.

Vartų rėmo sutvirtinimas armatūra

Gręžiant skyles, skirtas papildomam rėmo tvirtinimui, kartu buvo išgręžtos skylės, skirtos spynos vertikalių kaiščių įleidimui į rėmą ir kairės varčios rėme išpjauta išėma, skirta spynos pagrindinio kaiščio įleidimui.

Taip atrodė garažo vartai po montavimo.

Metaliniai garažo vartai po montavimo
Apdaila ir kiti smulkūs pabaigos darbai

Vienas iš didžiausių apdailos etapo darbų – varčių šildymas. Apšildymui buvo nuspręsta naudoti putplastį. Putplasčio storis buvo parinktas toks pat kaip ir varčios rėmo stačiakampio vamzdžio aukštis – 50 mm. Putplastis buvo supjaustytas ir sudėtas į rėmo vidų, o ant varčių viršaus savisriegiais pritvirtinta OSB plokštė.

Taip pat didelis apdailos etapo darbas – tinkavimas ir grindų betonavimas. Kadangi seni vartai angoje buvo įstatyti apie 30 cm giliau nei nauji vartai, susidariusiuose tarpuose reikėjo užtinkuoti sienas ir išbetonuoti grindis.

Kadangi vartų angos kraštas iš išorinės sienos pusės nėra tiksliai lygus, kai kuriose vietose tarp jo ir vartų rėmo susidarė tarpelis, kurio storis kai kuriose vietose siekė apie 1 cm. Tarpelis buvo užtaisytas cementiniu tinku.

Kiti smulkūs pabaigos darbai:

 • Po pamato betonavimo likusio griovelio asfaltavimas su šaltu asfaltu;
 • Vartų vidinės ir išorinės pusių dažymas voleliu;
 • Spynos apyraktės tvirtinimas;
 • Durų fiksatoriaus tvirtinimas;
 • Vidinės durų rankenėlės tvirtinimas;

8 mintys apie „Metalinių garažo vartų gamyba“

 1. Puiku !
  Žaviuosi tokiu žmonių tvarkingumu ir nuoseklumu. Pats to nesugebu…
  Ačiū už pasidalijimą

 2. Kiek maždau kanuotų garažo durys (su šiltinimų) išmera maždaug 3000 x 2500

 3. Sveiki,
  Norėjau pasiteirauti ar užteko 7 mm tarpo tarp varčių, žiemos laiku, nors didelių šalčiu nebuvo.
  Ar varčių viduje rėmui neužtektu 40x20x2, šiek tiek lengvesni varčiai gautus ir pigiau, planuoju
  irgi pats darytis vartus, todėl būtu įdomu sužinoti nuomonė, gal paskui po jūsų padaryto darbo
  pastebėjote kokius niuansus. Norėčiau pasidaryti mažas dureles įėjimui, ar neverta vargti.

  1. Manau, dėl temperatūros svyravimų 7 mm daugiau nei pakanka. Plieno šiluminis plėtimosi koeficientas yra apie 11-12 mikrometrų vienam metrui vienam laipsniui. Svarbiausia, kad vartų rėmas būtų net tik iš pakankamo storio plieno, bet ir stabiliai pritvirtintas prie angos. Priešingu atveju, pakabinus varčias, dėl didelio svorio rėmas gali šiek tiek išsilenkti ir varčios pasikreipti tiek, kad 7 mm neužteks.

   Manau, 40x20x2 vamzdžių užtektų. Tačiau jei planuojama varčias apšildyti, tai 40 storio gali būti mažokai, o standartiniai polistirolo ir mineralinės vatos storiai yra arba 30, arba 50.

   Po dviejų metų vartai vis dar stovi 🙂 Vienintelis dalykas ką pastebėjau iš karto baigus darbus, kad norint užrakinti duris, reikia su ranka ar koja nestipriai paspausti varčią, nes jos visiškai pilnai neužsidaro. Taip yra dėl to, kad kai virinau vyrius, tarp rėmo ir varčios nepalikau tarpelio. Dėl to, ypač po gruntavimo ir dažymo jos viena kitą pradėjo spausti. Darant kitus vartus, prieš virinant vyrius tarp rėmo ir varčios padėčiau plonos skardos juostelę.

   1. Sveiki Tomai
    Ieškau specialisto kuris galėtų pakeisti mano garažo duris.Gyvenu Vilniuje. Norėčiau jūsų pagalbos.Su pagarba Eglė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Daugiau informacijos rasite privatumo politikos puslapyje. Jei sutinkate, spauskite , jei ne - ir toliau galite naršyti.