Tirpalų skiedimo formulės

Norint sumažinti medžiagos koncentraciją tirpale, į jį reikia įpilti skiediklio. Šiame įraše pateikiamos formulės, kurių pagalba galima paskaičiuoti kiek į turimos koncentracijos tirpalą reikia įpilti skiediklio, kad būtų gautas norimos mažesnės koncentracijos tirpalas.

Pagal apibrėžimą, tirpalo koncentracija skaičiuojama taip:

C = \frac{m_t}{m} \cdot 100 \%

kur mt yra tirpinio masė, o m – viso tirpalo masė.

Į turimą tirpalą įpylus skiediklio, jo koncentracija sumažėja. Naujoji koncentracija apskaičiuojama taip:

C_1 = \frac{m_t}{m + m_s} \cdot 100 \%

kur ms yra į tirpalą įpilto skiediklio masė.

Iš viršuje pateiktų formulių nesunku išvesti formulę, pagal kurią paskaičiuojama skiediklio, kuriuo reikia praskiesti tirpalą, masė:

m_s = m \cdot \left( \frac{C}{C_1} - 1 \right)

Skiedžiant tirpalus, patogiau pamatuoti ne tirpalo ir tirpiklio mases, bet tūrius. Todėl paskutinę formulę galima perrašyti į praktiškesnę formą:

V_s = V \cdot \frac{\rho}{\rho_s} \cdot \left( \frac{C}{C_1} - 1 \right)

kur Vs yra į tirpalą pilamo skiediklio tūris, V – tirpalo prieš skiedimą tūris, ρ – tirpalo prieš skiedimą tankis, ρs – skiediklio tankis.

Pavyzdžiui, kiek į 50% vandenilio peroksido tirpalą, kurio tūris 100 mL, reikia įpilti vandens, kad gautume 30% vandenilio peroksido tirpalą ? Kadangi vandens tankis yra 1 g/cm3, o 50% vandenilio peroksido tankis – 1,2 g/cm3, vandens kiekis paskaičiuojamas taip:

V_s = 100 \cdot \frac{1,2}{1} \cdot \left( \frac{50}{30} - 1 \right) = 100 \cdot 0,8 = 80 mL

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Daugiau informacijos rasite privatumo politikos puslapyje. Jei sutinkate, spauskite , jei ne - ir toliau galite naršyti.