Natrio kiekis valgomojoje druskoje ir sodoje

Valgomoji druska ir valgomoji soda

Lyginant maisto produktuose esančio natrio kiekį su žinynuose pateikiamomis rekomenduojamomis natrio normomis, tai padaryti nėra paprasta, nes maisto produktų etiketėse dažniausiai nurodomas natrio turinčių medžiagų, pavyzdžiui, valgomosios druskos, kiekis, o žinynuose – natrio kiekis. Nors pasitaiko ir atvirkščiai, produktų etiketėse nurodomas natrio kiekis, pavyzdžiui, mineraliniame vandenyje, o žinynuose – medžiagų kiekis.

Norint palyginti skirtingai nurodomus natrio kiekius, reikia žinoti natrio masės dalį medžiagoje.

Valgomosios druskos (natrio chlorido) cheminė formulė yra NaCl. Sudėjus natrio ir chloro atomų mases, kurios nurodomos periodinėje cheminių elementų lentelėje, gaunama, kad druskos masė yra apie 58,5 g/mol. Natrio masė yra apie 23 g/mol. Todėl natrio masės dalis druskoje yra 23/58,5≈0,39 arba, kad lengviau būtų įsiminti, apytiksliai 2/5 dalys.

Valgomosios sodos (natrio hidrokarbonato) cheminė formulė yra NaHCO3, o jos masė – apie 83,0 g/mol. Todėl natrio masės dalis sodoje yra 23/83≈0,28 arba, kad lengviau būtų įsiminti, apytiksliai 1/3 dalys.

Kitaip sakant, jei žinyne nurodoma, kad natrio rekomenduojama paros norma yra 1,5 g, tai atitinka 1,5/0,39≈3,8 g druskos arba 1,5/0,28≈5,4 g sodos. Jei maisto produkto etiketėje nurodomas druskos arba sodos kiekis yra 2 g, tai atitinka atitinkamai 2×0,39≈0,78 g arba 2×0,28≈0,56 g natrio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Daugiau informacijos rasite privatumo politikos puslapyje. Jei sutinkate, spauskite , jei ne - ir toliau galite naršyti.